Domowy wyrób kiełbasy

Kompleksowy poradnik poświęcony tematyce domowego wyrobu kiełbas. Wyjaśniamy wszystko krok po kroku!

Organizacja pracy i bezpieczeństwo

Zanim przystąpimy do działania warto się upewnić, że wszystko jest na swoim miejscu. Dotyczy to niezbędnego sprzętu oraz potrzebnych składników. Dobra organizacja miejsca pracy i warsztatu kuchennego stanowi podstawę sukcesu. Dobrze mieć bowiem wszystko pod ręką i nie musieć się denerwować, jeśli w akcji zorientujemy się, że czegoś nam brakuje.

Nie mniej ważne jest przestrzeganie zasad higieny, standardów technologicznych i bezpieczeństwa. Ostrożność, zachowanie czystości i stosowanie się do procedur może uchronić nas przed ewentualnymi problemami zdrowotnymi, głównie zatruciami pokarmowymi. Dotyczy to oczywiście nie tylko wyrobu wędlin, ale przygotowania i jedzenia żywności jako całości. Czyste i zadbane ręce oraz czyste sprzęty to podstawa. Przybory kuchenne oraz elementy maszynki i nadziewarki do mięsa mające styczność z mięsem powinny być dodatkowo sparzone. Mięso natomiast przez cały czas schłodzone.

Podstawowym źródłem problemów są drobnoustroje – bakterie beztlenowe – które wywołują psucie się mięsa. Rozmnażając się w dogodnych dla siebie warunkach mogą powodować różne choroby w tym zatrucia pokarmowe. Najważniejsze z nich przedstawia tabela.

Drobnoustroje Opis
Salmonella Salmonella to bakteria będąca najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych u ludzi, ponieważ jest praktycznie wszechobecna. Na szczęście nie jest odporna na temperaturę powyżej 60°C, w której ginie. Bakterie salmonelli nie rozmnażają się także w temperaturze poniżej 4°C.
Campylobacter Najlepiej rozwijają się w temperaturze 42–45°C. Mogą powodować biegunki. Podgrzanie białego mięsa w temperaturze 77°C, a czerwonego w temperaturze 82°C zabija te bakterie.
Jad kiełbasiany, botulina (łac. Clostridium botulinum) Występuje rzadko, aczkolwiek stanowi duże zagrożenie. Toksynę niszczy gotowanie przez 10-20 minut, jednak zarodniki przestają się rozmnażać po 6 godzinach gotowania. Zwalczają ją natomiast azotany i azotyny, które wchodzą w skład peklosoli.
Gronkowiec złocisty (łac. Proteus vulgaris) Podobnie jak clostridium perfingens jest nieaktywny w temperaturze 4°C i powyżej 60°C. Co ciekawe rozmnażające się gronkowce wydzielają toksyny, których nie można zneutralizować zarówno gotowaniem, jak i pieczeniem.

Czynniki hamujące rozwój bakterii:
  • peklowanie mięsa,
  • niska temperatura (poniżej 4°C),
  • obróbka cieplna, np. parzenie, gotowanie, wędzenie na gorąco i pieczenie (temp. powyżej 60°C),
  • bakteriostatyczne działanie na niektóre drobnoustroje ma czosnek i niektóre przyprawy, np. pieprz kajeński,
  • duża zawartość cukru,
  • alkohol, który dodatkowo nadaje odpowiedniego aromatu kiełbasie,
  • środki konserwujące
  • brak wilgoci.

Wiecej informacji:
  1. Peklowanie mięsa
  2. Obróbka cieplna
  3. S. Peery, Ch. Reavis, Domowy wyrób kielbasy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2008.

Reklama

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3