Przepisy na kiełbasy

Niemal sto przepisów na kiełbasy z całego świata
Kiełbasa polska wieprzowa, jak sama nazwa wskazuje wyrabiana jest z mięsa wieprzowego i nadziewana w wieprzowe osłonki naturalne a następnie wędzona. Doskonale wygląda i smakuje zarówno gotowana, jak i pieczona na grillu. Cześć osób praktykuje również obie metody, najpierw gotując kiełbasę przez 2–3 minuty, następnie smaży na grillu, co ma jej zapewnić dodatkową soczystość i delikatność. Charakterystyczny wiejski akcent nadaje jej przede wszystkim czosnek oraz długotrwałe wędzenie zimnym dymem.

Kiełbasa polska została w 2011 okrzyknięta przez portal Saveur najlepszą potrawą na świecie, która wyprzedziła między innymi kawior, ostrygi czy pierogi (miejsce 37).

Smak:                         1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia ocena: 4.50
Stopień trudności:   1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia ocena: 5.00

Potrzebne składniki:

  • 1,5 kg średnio-tłustej wieprzowiny
  • 1,5 kg chudej wieprzowiny
  • 45 g soli do peklowania
  • 6 g mielonego pieprzu czarnego
  • 6 g cukru
  • 3 g majeranku
  • 2 g tymianku
  • 1,5 ząbka czosnku
  • kiełbaśnice, jelita wieprzowe kaliber 30/32 lub 32/34 (długość 5-6 m)

Sposób przyrządzenia:

Schłodzoną wieprzowinę należy dokładnie oczyścić ze ścięgien i większych kawałków tłuszczu. Następnie drobno pokroić, ewentualnie docelowo dwukrotnie zmielić w maszynce do mięsa z sitkiem o drobnych oczkach 2–3 mm. Do zmielonego mięsa należy dodać peklosól i bardzo dobrze wymieszać i uklepać w szklanym lub porcelanowym naczyniu, przykryć folią i włożyć na jedną dobę do lodówki, tak aby sól peklowa została dobrze wchłonięta przez mięso.

Kolejny krok to dodanie przypraw, cukru i wyciśniętego czosnku oraz dobre wyrobienie farszu. Gdy masa zrobi się kleista należy nadziewać farszem jelita wieprzowe. Tworzone odcinki powinny mieć około 15 cm długości. Na stolnicy wywałkować kiełbasę, aby pozbyć się powietrza. Pozostałe pęcherzyki powietrza poprzebijać szpilką lub igłą.

Kiełbasę wędzić kilka dni w zimnym dymie, aż uzyska jasnobrązową barwę. Dla wędzarek cyfrowych wystarczy około 5 godzin. Na koniec zawiesić kiełbasy w chłodnym miejscu do ostatecznego dojrzenia na około 3 dni aż do uzyskania nie więcej niż 0,8 kg kiełbasy z 1 kg surowego farszu.


София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3