Przepisy na kiełbasy

Niemal sto przepisów na kiełbasy z całego świata
Kabanosy (cabanossi) to jedne z najbardziej popularnych surowych kiełbas w Polsce i na świecie, które cechują się wyrazistym lekko pikantnym smakiem. Kabanosy łatwo jest również rozpoznać po ich specyficznym wyglądzie – są długie (30–60 cm), cienkie (± 16–22 mm) i "opakowane" najczęściej w jelita baranie, ew. kozie. Pierwotnie kabanosy były wyrabiane wyłącznie z wieprzowiny, co także odznaczyło się w ich nazwie (tur. kaban oznacza wieprz). Później także z innych gatunków mięs, np. koniny czy drobiu. Wyróżnić można dwie odmiany kabanosów w zależności od rozdrobnienia mięsa – gruboziarnistą i drobnoziarnistą. Kabanosy są poddawane starannemu procesowi suszenia i wędzenia. Poniżej jeden łatwiejszych przepisów na kabanosy wieprzowe wędzone w ciepłym dymie.

Smak:                       1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia ocena: 5.00
Stopień trudności: 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia ocena: 2.00

Potrzebne składniki:

  • chuda wieprzowina 2 kg (najlepiej z szynki)
  • tłusta wieprzowina 2 kg
  • peklosól 70 g
  • pieprz czarny 1 łyżeczka
  • cukier brązowy lub biały 1 łyżka
  • gałka muszkatołowa 1 łyżeczka
  • majeranek 1/2 łyżeczki
  • kminek 1/2 łyżeczki
  • cienkie jelita baranie 20/22 lub 22/24, (ok. 15 m)

Sposób przyrządzenia:

Oba rodzaje mięsa dobrze umyć i pokroić na kawałki o boku ok. 2,5 cm i włożyć do osobnych misek. Następnie peklosól oraz cukier wymieszać dobrze z każdym z mięs, a następnie włożyć do lodówki na 12–24 godzin. W tym czasie miażdżymy i mieszamy pozostałe składniki. W zależności od tego, jaki wygląd kiełbasy chcemy uzyskać, mielimy chude mięso w maszynce do mięsa o sitku o otworach 8 mm, a tłustą wieprzowinę na sitku o otworach 4 mm. Do mięsa dodajemy wszystkie pozostałe składniki i wszystko bardzo dobrze mieszamy aż do momentu uzyskania możliwie jednolitej masy.

Następnie ściśle nadziewamy osłonki farszem, co wymaga dużej wprawy z uwagi na delikatność osłonek. Po tym okręcamy osłonki tworząc mniejsze odcinki o długości około 35 cm i wieszamy je w połowie na kiju, który umieszczamy w chłodnym miejscu (2–6°C) przez 6–8 godzin w celu osadzenia.

Kolejny krok to wędzenie pierwszego i drugiego dnia ciepłym dymem (ok. 40°C) po 6 godzin. Trzeciego dnia wędzić w gorącym dymie (60°C) przez 1-2 godziny do uzyskania ładnej brązowawej barwy. Po tym kiełbasę jeszcze dodatkowo suszyć w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu przez ok. 48 godzin. Smacznego!

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3