Przepisy na kiełbasy

Niemal sto przepisów na kiełbasy z całego świata

Kiełbasa "na start" to humorystyczna nazwa prostego przepisu na domową kiełbasę wieprzową, której wyrobienie nie powinno przysporzyć żadnych kłopotów początkującym adeptom domowych wyrobów wędliniarskich. Optymalne proporcje gwarantują świetny smak a jej przyrządzenie nie zajmie zbyt wiele czasu. Na bazie tego przepisu można eksperymentować z innymi rodzajami mięsa oraz przyprawami. W tym przepisie kiełbasa wyrabiana jest z chudej wieprzowiny z dodatkiem słoniny i wołowiny oraz kilku podstawowych przypraw.


Smak: 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia ocena: 1.67
Stopień trudności: 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia ocena: 0.00

Potrzebne składniki:

  • 2 kg chudej wieprzowiny (karkówka lub łopatka wieprzowa)
  • 0,5 kg wołowiny
  • 0,5 kg słoniny
  • 25 g soli do peklowania lub zwykła sól kuchenna (30 g)
  • 6 g mielonego pieprzu czarnego
  • 6 g majeranku
  • 3 g tymianku
  • 3 ząbki czosnku
  • kiełbaśnice, jelita wieprzowe kaliber 30/32 lub 32/34 (długość 5-6 m)

Sposób przyrządzenia:

Schłodzoną wieprzowinę i wołowinę należy dokładnie umyć, oczyścić ze ścięgien i większych kawałków tłuszczu a następnie osuszyć. Następnie dwukrotnie zmielić w maszynce do mięsa (można też pokroić) z sitkiem o grubych oczkach 5–7 mm. Do zmielonego mięsa należy dodać peklosól i bardzo dobrze wymieszać i uklepać w szklanym lub porcelanowym naczyniu, przykryć folią i włożyć na jedną dobę do lodówki, tak aby sól peklowa została dobrze wchłonięta przez mięso.

Kolejny krok to pokrojenie (lub zmielenie) słoniny w drobną kostkę (ok. 0,5 cm) oraz dodanie do niej przypraw i wyciśniętego czosnku oraz dobre wyrobienie farszu łącznie z wcześniej przygotowaną wieprzowiną i wołowiną. Gdy masa zrobi się kleista (możemy dodać do pół szklanki chłodnej wody) należy nadziać farszem jelita wieprzowe. Tworzone odcinki powinny mieć około 20 cm długości. Na stolnicy wywałkować kiełbasę, aby pozbyć się powietrza. Pozostałe pęcherzyki powietrza poprzebijać szpilką lub igłą.

Gotowe kiełbasy należy powiesić w przewiewnym miejscu na kilkanaście godzin aby obeschły. Kiełbasę należy wędzić gorącym dymem wiśniowym, lub olchowym przy czym wędzenie zasadnicze ma trwać około 90 minut (temp. wędzenia 40-60°C) a faza ostateczna 20-30 minut (temp. 80-90°C). W ten sposób uzyskuje się powierzchowne przypieczenie produktu. W przypadku kiełbas etap można trochę wydłużyć do momentu ścięcia białka. Na koniec zawiesić kiełbasy w chłodnym miejscu do ostatecznego dojrzenia na około 3 dni aż do uzyskania nie więcej niż 0,8 kg kiełbasy z 1 kg surowego farszu. Tak przygotowana kiełbasa może być przechowywana w lodówce przez co najmniej kilkanaście dni, a w zamrażalniku kilka miesięcy. Przed spożyciem kiełbasę należy sparzyć. Smacznego!

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3