Przepisy na kiełbasy

Niemal sto przepisów na kiełbasy z całego świata

Salami to pochodząca pierwotnie z Włoch trwała, sucha, długodojrzewająca kiełbasa z dodatkiem drobno pokrojonej słoniny i przypraw. Typowe salami wytwarza się z wieprzowiny, rzadziej wołowiny, mięsa drobiowego, koniny lub dziczyzny. Możliwe są też kombinacje z dwóch lub więcej gatunków mięsa.

Nazwa salami pochodzi od czasownika salare - co po włosku oznacza solić. Ta twarda kiełbasa należy do najbardziej popularnych kiełbas na świecie. Już w czasach rzymskich salami było popularnym prowiantem legionistów z racji trwałości i pożywności.

Różne gatunki salami produkowane są m.in. na Węgrzech, w Niemczech, we Francji i w Hiszpanii. Największy wybór spotkać można jednak w kolebce salami, we Włoszech. W tradycyjnym włoskim sklepie mięsnym znaleźć można ponad 50 odmian salami z rożnych regionów Włoch. Najbardziej znane włoskie odmiany salami to: fiacchiona, cacciatore, sopresseta i salsiccia.

Warto zaznaczyć, iż salami wyrabiane jest z surowych składników, mięso peklowane a kiełbasie pozwala się długo dojrzewać i suszyć na powietrzu. Typowa cecha większości odmian salami to biała warstwa naturalnej pleśni, która nadaje wędlinie specyficznego smaku i aromatu.

Salami cygańskie wyrabiane jest z mięsa wołowego i słoniny. Salami cygańskie to kiełbasa drobno rozdrobniona surowa, suszona. Doskonale wygląda i smakuje zarówno gotowana, jak i pieczona na grillu. Cześć osób praktykuje również obie metody, najpierw gotując kiełbasę przez 2–3 minuty a następnie smaży na grillu, co ma jej zapewnić dodatkową soczystość i delikatność. Charakterystyczny wiejski akcent nadaje jej przede wszystkim czosnek.


Smak:                         1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia ocena: 0.00
Stopień trudności:   1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia ocena: 0.00

Potrzebne składniki:

  • 1,5 kg wołowiny
  • 0,5 kg słoniny
  • 40 g soli do peklowania
  • 16 g mielonego pieprzu (biały i czarny)
  • 6 g cukru
  • 6 g mielonej papryki
  • 2 ząbki czosnku
  • kiełbaśnice, jelita wieprzowe 34/36 (długość 4-5 m)

Sposób przyrządzenia:

Wołowinę dokładnie oczyścić ze ścięgien i tłuszczu. Następnie drobno zmielić - sitka o oczkach 4 mm. Do farszu dodać przyprawy, cukier oraz drobno posiekany czosnek. Następnie wszystko bardzo dobrze wymieszać. Po wyrobieniu farszu nadziać farszem cienkie osłonki wieprzowe (długość po 50 cm), zawiązując końce sznurkiem.

Na stolnicy wywałkować kiełbasę, aby pozbyć się powietrza. Na koniec zawiesić kiełbasy w chłodnym miejscu do dojrzewania lub wędzenia na zimno na około 6 dni. Salami cygańskie doskonale smakuje jako przystawka do kanapek, jak również po ugotowaniu na ciepło.

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3