Przepisy na wędliny podrobowe i pozostałe wędliny

Swojska kaszanka czy salceson. Do tego smalec i pieczenie. Wkrótce też pasztety!
Kromka chleba ze smalcem była podstawowym chłopskim jadłem w tradycyjnej kuchni wielu krajów, przede wszystkim słowiańskich i germańskich. Jest wytapiany najczęściej ze słoniny wieprzowej. Przeznaczony do bezpośredniego spożycia często wzbogacany jest o odrobinę soli, kawałki rozdrobnionej kiełbasy i cebuli lub skwarki, czasami też inne, mniej konwencjonalne dodatki jak np. kawałki drobno pokrojonego jabłka.

Smak:                         1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia ocena: 0.00
Stopień trudności:   1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia ocena: 0.00

Potrzebne składniki:

  • 1 kg surowej słoniny
  • 2 małej wielkości cebule
  • 1 dużo jabłko
  • 1,5 ząbka czosnku
  • 5 gram soli
  • 5 gram mielonego pieprzu białego
  • 7 gram majeranku
  • 100 ml mleka lub 50 ml wody

Sposób przyrządzenia:

Słoninę kroimy w drobną kostkę, choć lepsze efekty osiągniemy mieląc ją w maszynce do mięsa na sitku o 4-6 mm otworach (im mniejsze, tym wytapianie słoniny przebiega szybciej). Słoninę wkładamy do odpowiedniej wielkości garnka lub głębokiej patelni i topimy ją na małym ogniu, mieszając co kilka minut do czasu, aż w wytopionym smalcu skwarki będą w miarę swobodnie pływać i się zeszklą. Trwa to z reguły około godziny. W miarę potrzeb możemy dolać do smalcu do 100 ml mleka ewentualnie wody. Wtedy jego konsystencja będzie lepsza, co sprzyjać będzie jego rozsmarowywaniu.

W wolnej chwili obieramy jabłko, które następnie ścieramy na tarce. Następnie na patelnię dodajemy jabłko, przyprawy, sól, wyciśnięty czosnek oraz cebulę. Trzymamy je jeszcze przez 3 minuty na ogniu, mieszając co chwilę. Trzeba pamiętać, że smalec nawet po zdjęciu z ognia gotuje się jeszcze przez chwilę, ważne jest więc aby nie zdjąć go za późno z ognia, bo skwarki i cebulka będą przypalone. Całość wlać do większego naczynia najlepiej ceramicznego lub kamionki i pozwolić ostygnąć. Później możemy przełożyć smalec do salaterek lub słoiczków oraz włożyć do zakrzepnięcia do lodówki. Teraz jest już gotowy do spożycia i rozsmarowania np. na świeżej chrupiącej kromce chleba. Smalec można przechowywać w lodówce w słoiku do 6 miesięcy.

Reklama

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3