Przepisy na wędzonki

Popularne przepisy na wędzonki, m.in. boczek, schab i szynka

Polędwiczki wędzone z pieprzem

Polędwiczka to jeden najcenniejszych gatunków mięsa wieprzowego o uniwersalnym zastosowaniu i charakterystycznym podłużnym kształcie. Idealne do obiadu, jak również jako dodatek na kanapki.

Smak:                       1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia ocena: 0.00
Stopień trudności: 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia ocena: 4.50

Potrzebne składniki:

  • 4 polędwiczki wieprzowe (około 2 kg)
  • 60 g soli peklowej
  • 50 g (4 łyżki) grubo mielonego pieprzu (czarny, czerwony, zielony, biały)
  • dwa pokruszone liście laurowe
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 litry wody

Sposób przyrządzania:

Peklowanie polędwicy to najdłuższy etap w całym procesie jej przygotowania. Pierwszy krok to sporządzenie zalewy peklującej (solanki) składającej się z wody, peklosoli, posiekanego czosnku i pokruszonych liści laurowych. Do tak przygotowanej solanki wkładamy polędwiczki wieprzowe, które powinny być w całości w niej zanurzone. Naczynie powinno być przykryte a raz dziennie polędwiczki należy przewracać na drugą stronę. Peklowanie w temperaturze 2–5ºC powinno trwać 3–4 dni. Po zapeklowaniu wymoczyć w zimnej wodzie przez godzinę i dobrze osuszyć.

Następnie należy dobrze obtoczyć mięso w grubo mielonym pieprzu. Rozgrzać wędzarnię do temperatury około 45-50°C i wędzić w gorącym dymie przez jedną godzinę. Obniżyć temperaturę do 30-35°C i wędzić jeszcze przez 2–3 godzin aż do momentu, gdy wędlina osiągnie lekko brązową barwę (około godziny).

Polędwica jest bardzo smaczna bez parzenia, można jednak ją sparzyć i w tym celu należy zagotować wodę i wrzucić zimne polędwice do wrzącej wody (wody nie gotować). Parzyć polędwice w temperaturze 80-85ºC przez 2 godziny i odstawić do wystygnięcia. Smacznego!

Autorem przepisu jest Paul Wieczor (Chefpaul)

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3