Peklowanie szynki to najdłuższy etap w całym procesie jej przygotowania. Pierwszy krok to sporządzenie zalewy peklującej (solanki) składającej się z wody, peklosoli i czosnku. Po jej przygotowaniu nastrzykujemy domięśniowo szynkę (około 100 ml solanki, 6 nastrzyknięć). Do pozostałej solanki wkładamy szynkę, która powinna być w całości w niej zanurzona. Naczynie powinno być przykryte a raz dziennie szynkę należy przewracać na drugą stronę. Peklowanie w temperaturze 2–5ºC powinno trwać 10–14 dni. Może się zdarzyć, że konieczna będzie wymiana solanki w przeciągu całego procesu peklowania. Szynka powinna mieć przyjemny zapach, jednolity mięsny kolor i dobry smak – można to sprawdzić poprzez wykrojenia części z szynki i podsmażenie jej.
Po wyjęciu z zalewy szynkę dobrze opłukujemy w ciepłej wodzie i oczyszczamy. Następnie sznurujemy i wieszamy w celu jej osuszenia na 12 godzin. Szynkę wędzimy w kilku etapach w elektrycznej wędzarce brykietami z olchy. Najpierw przez 2–3 godzin zimnym dymem (20–35ºC.), następnie w temperaturze 50ºC kolejne dwie godziny pamiętając o przekręcaniu szynki co jakiś czas. Po tym czasie raz jeszcze zwiększamy temperaturę do 65ºC aż do momentu, gdy wędlina osiągnie lekko brązową barwę (około godziny).
Następnie należy ją parzyć przez 15 minut we wrzątku i gotować w wodzie o temperaturze 75ºC przez 2 godziny, aż mięso w środku osiągnie temperaturę około 70ºC. Woda powinna bezwzględnie przez cały czas przykrywać szynkę. Na godzinę przed końcem gotowania wkładamy zmielone przyprawy do garna z szynką. Po tym procesie szynkę należy wystudzić, oczyścić z ewentualnego tłuszczu i galarety oraz zawiesić w przewiewnym miejscu na kilka godzin a następnie włożyć do lodówki w celu jej schłodzenia. Smacznego!